Certyfikacja PZPN

Program Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich to unikatowy projekt kierowany do organizacji zajmujących się szkoleniem dzieci w zakresie piłki nożnej. Jego główną ideą jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi adeptami futbolu, ciągłe weryfikowanie poziomu prowadzonego szkolenia oraz zapewnienie wsparcia merytorycznego dla podmiotów biorących udział w programie.

Przyznanie szkółce lub akademii piłkarskiej certyfikatu na jednym z trzech możliwych poziomów (złotym, srebrnym lub brązowym) jest równoznaczne ze spełnieniem przez dany podmiot szeregu kryteriów i stanowi gwarancję odpowiedniej jakości szkolenia. Kluby, które zostały w ten sposób wyróżnione przez Polski Związek Piłki Nożnej zaliczają się do elitarnego grona szkółek i akademii, będących dla dzieci najlepszym miejscem do rozwijania swoich piłkarskich umiejętności.

Cele i założenia Programu Certyfikacji PZPN

Podstawowym założeniem Programu Certyfikacji PZPN jest podniesienie oraz ujednolicenie poziomu szkolenia piłkarskiego. Dzięki Programowi Certyfikacji rodzice dzieci grających w piłkę nożną otrzymują gwarancję, że certyfikowany klub piłkarski jest bezpieczny, spełnia wysokie standardy szkoleniowe, a jego sztab szkoleniowy ma kwalifikacje niezbędne do szkolenia graczy.

Kryteria Certyfikacji

Kryteria, które musi spełnić klub, aby otrzymać certyfikat dotyczą pięciu najważniejszych obszarów z działalności każdej szkółki czy akademii piłkarskiej:

  • kwalifikacje trenerów,
  • liczba zawodników przypadająca na jednego trenera,
  • infrastruktura sportowa,
  • program szkoleniowy,
  • wymagania formalno-prawne.

Polski Związek Piłki Nożnej nadaje certyfikaty na trzech poziomach:

  • CERTYFIKAT BRĄZOWY - oznaczany jest brązową gwiazdką. Beneficjentami tego certyfikatu są akademie i szkółki piłkarskie, które spełniają najbardziej podstawowe kryteria dotyczące liczby zespołów, kwalifikacji sztabu trenerskiego, oraz programu szkoleniowego,
  • CERTYFIKAT SREBRNY - oznaczony srebrną gwiazdką. Beneficjentami tego certyfikatu są podmioty szkoleniowe, które są skoncentrowane na ciągłym i systematycznym szkoleniu i rozwoju zawodnika, prowadzone przez trenera z licencją trenerską minimum UEFA B, w grupach które liczą maksymalnie 14 osób na jednego trenera,
  • CERTYFIKAT ZŁOTY - oznaczony jest gwiazdką złotą. Beneficjentami tego certyfikatu są akademie i szkółki piłkarskie, które zapewniają w pełni profesjonalne szkolenie graczy, zajęcia prowadzone są przez trenerów z ważną licencją UEFA B lub wyższą, a grupy liczą maksymalnie 12 osób na jednego trenera.

Klub Sportowy Kabel Kraków Sp. z o.o. uczestniczy w Programie Certyfikacji PZPN od samego startu Programu w 2019 roku. Wysoki poziom prowadzonego przez klub szkolenia został potwierdzony uzyskaniem certyfikatu na złotym, a więc najwyższym dostępnym poziomie. W czasie uczestnictwa w Programie, klub jest na bieżąco monitorowany i audytowany przez przedstawicieli Polskiego Związku Piłki Nożnej. Wszystkie dotychczasowe kontrole przedstawicieli PZPN w zakresie obszarów merytorycznych zakończyły się wynikiem pozytywnym.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat funkcjonowania Programu Certyfikacji PZPN? Posłuchaj audycji radia Weszło FM, w której Maciej Ziemba - Prezes KS Kabel Kraków, jako reprezentant środowiska certyfikowanych klubów piłkarskich, uczestniczył w debacie z przedstawicielem PZPN panią Magdaleną Urbańską piastującą stanowisko Dyrektora Departamentu Grassroots PZPN.

Złoty certyfikat PZPN dla KS Kabel Kraków

Złoty certyfikat KS Kabel

Z wielką przyjemnością informujemy, iż akademia piłkarska KS Kabel Kraków posiada złoty certyfikat w ramach Programu Certyfikacji PZPN dla Szkółek Piłkarskich. Oznacza to, iż klub spełnia wszystkie wymogi formalne i regulaminowe wymagane przez PZPN w kwestii szkolenia piłkarskiego dzieci na najwyższym możliwym poziomie.

Certyfikat został przyznany od sezonu 2019/20 i obowiązuje do końca 2021 roku.